نشانه های هشداردهنده سکته در مردان

جمعه 28 اردیبهشت 1397 07:04 ب.ظنویسنده : پدیده

 

نشانه های هشداردهنده سکته در مردان

 

زمانی که خون نتواند به درستی به مغز جریان پیدا کند، سلول های آن می میرند و به این شرایط سکته گفته می شود. بیشتر نشانه ها و علائم این شرایط برای زنان و مردان یکسان است هر چند این موضوع ممکن است بیشتر در مردان رخ دهد. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها بیان کرده است که سکته پنجمین عامل مرگ در ایالت متحده آمریکاست. این شرایط در زنان بسیار کشنده تر است با اینحال مردان ممکن است در سنین جوانی به سکته مبتلا شوند. آگاه بودن از تمامی نشانه ها می تواند به فرد کمک کند به محض بروز چنین شرایطی بلافاصله با پزشک تماس بگیرد. در این مقاله سعی می کنیم برخی از نشانه های اولیه و هشداردهنده برای سکته در مردان را با هم مرور کنیم.

 

نشانه های سکته در مردان

یکی از مطالعات انجام شده در سال 2009 تفاوت های بین سکته و تاثیر آن بر روی مردان و زنان را مورد بررسی قرار داده است. این مطالعه نشان می دهد نشانه ها و علائم رایج سکته در مردان عبارت است از :

– مشکل در حفظ تعادل که به آن تعادل و هماهنگی ضعیف می گویند

– ضعف در یک طرف از بدن

– بی حسی و کرختی در یک طرف از بدن

زنان بیشتر از مردان نشانه های غیر سنتی همچون سبکی سر، سردرد و تغییر در وضعیت روانی را گزارش می کنند.

مردان نیز می توانند چنین نشانه هایی را از خود بروز دهند. با اینحال از آنجایی که مردان نشانه های شناخته شده تری دارند، این شرایط سریع تر در آن ها شناسایی می شود و زمان بین سکته و درمان کوتاه تر می گردد.

 

نشانه های اولیه هشدار دهنده

سکته ischemic یکی از رایج ترین انواع سکته است. موارد زیر به شما کمک می کند نشانه های رایج سکته را بشناسید و به سرعت نسبت به درمان اقدام نمایید:

افتادن صورت: سکته می تواند باعث بی حسی و کرختی و ضعف بر روی یک طرف از صورت شود. زمانی که فرد این نشانه ها را دارد و تلاش می کند لبخند بزند تنها یک طرف از دهان ممکن است بلند شود و به این شرایط پاسخ دهد

ضعف باوز: فردی که سکته کرده است ممکن است نتواند یک یا دو بازوی خود را بالای سر بلند کند و ان را نگه دارد

مشکل در صحبت کردن: فرد ممکن است در صحبت کردن مشکل داشته باشد یا کلماتی که به کار می برد بی معنی باشد

زمان: اگر فرد این نشانه ها را داشت بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید. سکته یکی از شرایط اورژانسی است و دریافت درمان سریع می تواند از بروز آسیب های بعدی به مغز جلوگیری کند.

سایر نشانه های سکته عبارت است از :

– سردرد
– سرگیجه
– درد
– احساس ضعف و غش

فردی که دچار سکته شده است ممکن است نشانه های متعددی داشته باشد یا تنها یک نشانه همچون ضعف یک طرفه را تجربه نماید. سکته جریان خون به مغز را قطع می کند و باعث می شود سلول های مغزی اکسیژن و مواد مغذی کافی نداشته باشند. اگر فردی به سرعت درمان را دریافت نکند ممکن است به طور دائمی به مغز اسیب وارد شود یا جان خود را از دست بدهد.

 

ریکاوری از سکته در مردان

ریکاوری از سکته در مردان

مردان ممکن است در سنین پایین تر با چنین شرایطی روبرو شوند و به همین خاطر بدن آن ها بهتر می تواند ریکاوری شود. یکی از مطالعات انجام شده در سال 2005 نشان می دهد مردانی که سکته داشته اند ممکن است بیمارستان را با ناتوانی های کمتری نسبت به زنان ترک کنند. بعد از سکته مردان نرخ درمان بهتری خواهند داشت. همانطور که گفتیم مردان بیشتر از زنان در سنین جوانی با سکته روبرو می شوند و همین امر بهبود از سکته را بهتر می کند. بدن آن ها قدرت بیشتری برای ریکاوری خواهد داشت. ریکاوری بعد از سکته به فاکتورهای متعددی بستگی دارد. این فاکتورها عبارت است از :

– ناحیه ای از مغز که تحت تاثیر سکته قرار گرفته است.

– مقدار زمانی که اکسیژن و مواد مغذی به مغز نرسیده است.

– سلامت کلی فرد قبل از اینکه با سکته مواجه شود.

برخی از افراد به طور کامل از سکته ریکاوری می شوند و هیچ اثر جانبی را تجربه نمی کنند. برخی نیز نیازمند درمان های فیزیکی طولانی مدت و استفاده از دارو هستند. این موضوع در برگیرنده موارد زیر است:

– رقیق کردن خون
– کاهش فشار خون
– کاهش کلسترول خون

 

اگر فردی سکته کرد چه کاری باید انجام دهیم؟

اگر فردی سکته کرد باید بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید. شناسایی و درمان سریع سکته می تواند خطر اسیب به مغز یا مرگ را کاهش دهد. در عرض سه ساعت بعد از بروز سکته پزشک می تواند از داروهای کاهش دهنده لخته خون استفاده کند.

 

نتیجه گیری

سکته یک موضوع حاد و جدی است و ربطی به جنسیت فرد ندارد. مردان با نشانه های هشداردهنده ای همچون فشار خون بالا و سابقه سیگار کشیدن بیشتر در خطر هستند. با اینحال علت بروز سکته را می توان تحت کنترل قرار داد. فرد می تواند با ترک سیگار و الکل این موضوع را کاهش دهد.

درک و بررسی نشانه های مرتبط با سکته همچون مواردی که در بالا به آن اشاره کردیم می تواند به تشخیص و درمان سریع آن کمک کند و جان فرد را نجات دهد. هر چقدر زمان دریافت درمان کوتاه تر باشد احتمال ریکاوری فرد نیز بیشتر خواهد بود.


آخرین ویرایش: - -

 

مواد غذایی که باعث کاهش فشار خون می شود

جمعه 28 اردیبهشت 1397 07:03 ب.ظنویسنده : پدیده

 

مواد غذایی که باعث کاهش فشار خون می شود

 

صرف نظر از موقعیت و درآمدی که وجود دارد، یکی از علل اصلی مرگ در سرتاسر جهان بیماری های قلبی است. یکی از رایج ترین شرایطی که به بیماری قلبی و سکته منجر می شود افزایش فشار خون است. اگرچه این موضوع ارتباط نزدیکی با سبک زندگی و رژیم غذایی دارد اما بیشتر افراد تلاش می کنند تنها از دارو برای حل مشکل مرتبط با فشار خون خود استفاده کنند. با اینحال شما می توانید از مواد غذایی برای کاهش فشار خون خود استفاده کنید.

 

غذاهایی که باعث کاهش فشار خون می شوند

آب انار:

با اینکه بیشتر آب میوه ها امروزه فرآوری شده هستند و مواد مغذی شان از بین رفته است، اما آب انار طبیعی می تواند یکی از سالم ترین آب میوه ها در زمین باشد. یکی از مزایای این آب میوه، توانایی آن برای کاهش طبیعی فشار خون است. آب انار می تواند در کوتاه مدت فشار خون را پایین بیاورد.

اسفناج:

همه ما به خوبی می دانیم که اسفناج یکی از مواد مغذی و سالم برای بدن است. این سبزی می تواند التهاب موجود در بدن را کاهش دهد. اگر فشار خون بالایی دارید می توانید از آن برای کاهش فشار خون استفاده کنید.

گشنیز:

گشنیز به طور سنتی برای درمان شرایط مختلفی به کار رفته است. محققان بر این باورند که گشنیز علاوه بر مزایای متعددی که دارد می تواند فشار خون را نیز پایین بیاورد.

پسته:

پسته سرشار از ماده مغذی است و می تواند مزایای زیادی برای سلامتی بدن داشته باشد. آجیل ها به طور کلی تاثیر خوبی بر روی کاهش فشار خون دارند اما زمانی که پسته با سایر مواد مقایسه می شود می تواند مزایای بیشتری داشته باشد.

آب چغندر:

آب چغندر

چغندر یکی از موادی است که مزایای زیادی برای بدن دارد. از رابطه جنسی سالم گرفته تا سم زدایی از خون را می توان با این ماده انجام داد. آب چغندر می تواند در درمان شرایط مختلفی به کار رود. یکی از این شرایط فشار خون بالاست.

روغن زیتون:

روغن زیتون از زمان های بسیار دور به عنوان یکی از سالم ترین مواد غذایی شناخته شده است. این ماده بحش اصلی رژیم غذایی مدیترانه ای است که می تواند جلوی بیماری های متعددی همچون بیماری های قلبی را بگیرد. این ماده سرشار از آنتی اکسیدان هاست و می تواند برای کاهش فشار خون نیز بسیار مفید باشد.

شکلات تلخ:

شاید باور نکنید اما شکلات تلخ می تواند فشار خون را پایین بیاورد. اگر بتوانید شکلات تلخی را به دست آورید که در شکر اضافی غوطه ور نشده است می توانید از تمامی قدرت آن لذت ببرید. شکلات تلخ برای قلب نیز بسیار مفید است.

دانه کتان:

این ماده سرشار از اسیدهای چرب امگا3 است که می تواند برای قلب و کاهش فشار خون مفید باشد.

کرفس:

حتما شما هم می دانید که با مصرف کرفس می توانید کالری زیادی را بسوزانید اما ایا می دانستید که این گیاه برای کاهش فشار خون نیز مفید است؟
هر زمانی که کرفس را میل می کنید می توانید از مواد مغذی موجود در آن برای کاهش فشار خون نیز بهره مند شوید.

گوجه فرنگی:

این گزینه یکی از محبوب ترین سبزیجاتی است که می تواند برای قلب هم مفید باشد. این ماده قادر است فشار خون را کاهش دهد.

سیب زمینی بنفش:

سیب زمینی بنفش

سعی کنید در رژیم غذایی خود از موادی با رنگ های مختلف استفاده کنید. در این شرایط می توانید از موادی همچون سیب زمینی بنفش بهره مند شوید. این ماده سرشار از آنتی اکسیدان هاست و می تواند فشار خون را پایین بیاورد.

روغن کنجد:

روغن دانه های کنجد یکی از روش های درمانی محبوب برای برخی از مشکلات رایج است. روغن کنجد می تواند فشار خون را پایین بیاورد و از قلب در برابر بیماری های مختلف محافظت نماید.

 

چگونه این مواد غذایی باعث کاهش فشار خون می شوند؟

با اینکه هر کدام از این مواد غذایی مکانیسم خاص خود را برای کاهش فشار خون دارند اما برخی از موارد بین آن ها مشترک است. میوه ها و سبزیجات مواد غذایی خوبی برای کاهش فشار خون هستند زیرا اثر محافظتی بر روی توسعه فشار خون بالا دارند. همه این موادی که در این مقاله بیان کردیم خاصیت آنتی اکسیدانی دارند و می توانند با رادیکال های آزاد مبارزه کنند. به همین خاطر خوردن مواد غذایی که آنتی اکسیدان بالایی دارند یکی از مهم ترین روش ها برای پیشگیری از توسعه بیماری های مختلفی است. گشنیز، آب چغندر، پسته، کرفس و دانه کتان همگی در برگیرنده فیبر هستند. رژیک غذایی با فیبر بالا می تواند فشار خون را پایین بیاورد. یکی دیگر از مواد مغذی مهم در حفظ فشار خون طبیعی، ویتامین K است که در آب انار، اسفناج، روغن زیتون، شکلات تلخ، کرفس، گوجه فرنگی و سیب زمینی بنفش دیده می شود. این ویتامین نه تنها فشار خون را پایین می آورد بلکه می تواند خطر ابتلا به حملات قلبی را هم کمتر نماید. اگر فشار خون بالایی دارید سعی کنید سبک زندگی خود را تغییر دهید. در رژیم غذایی خود از مواد غذایی استفاده کنید که مغذی هستند و در عین حال می توانند فشار خون شما را کاهش دهند. سعی کنید تمرینات ورزشی را در برنامه روزانه خود بگنجانید. نشستن طولانی مدت پشت میز می تواند معایب بسیار زیادی برای بدن داشته باشد. اگر فعالیت زیادی ندارید از تمرینات ورزشی که برای قلب مفید هستند استفاده کنید. اگر فشار خون با تغییر در سبک زندگی و رژیم غذایی پایین نیامد حتما با یک پزشک مشورت کنید.


آخرین ویرایش: - -

 

تعداد کل صفحات ( 3 ) 1 2 3
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic